Donate

Green Light Legacy Hall of Fame

This list of over 200 climate solutions has been compiled for the Bicentennial and their stories can be found at www.sustainableindiana2016.org. There are undoubtedly more such stories across Indiana and they will be added to our website as we learn of them and their stories become available.

REGION ONE: Lake, Porter, LaPorte, Saint Joseph, Elkhart, Starke, Marshall, Kosciusko, Newton, Jasper, Pulaski and Fulton counties

  • Javiers Bistro, Javier Mendez, South Bend.
  • Kankakee Wetlands Organic Gardens, Judith Rubleske, South Bend
  • Krueger Middle School, Vera Jones, Michigan City
  • Shirley Heinze Land Trust, Valparaiso
  • Clay Bottom Farm, Ben Hartman and Rachel Hershberger, Goshen
  • Monroe Park Co-op, Our Lady of the Road Volunteers, South Bend
  • Recycle Granite, Julie Rizzo, Schererville
  • Johnson’s Farm, Rodney and Virgina Johnson, Hobart
  • Marilyn’s Bakery, Marilyn Johnson Tracy, Hobart
  • Earthcure Natural Farm, Rob and Rebecca North, Rochester
  • Michiana Green Pages, Jackie Smith, South Bend
  • Indiana Dunes National Lakeshore, Chesterton
  • Transition Goshen, Goshen
  • Peacemakers Academy, Steve Thomas, Goshen
  • Constant Spring, Goshen
  • Child’s Play Organic Lawns, Granger
  • Purple Porch Cooperative, Inc., Greg Koehler, South Bend
  • Unity Gardens, Sara Stewart Uzelac, South Bend
  • Prairie Winds Farm, Robert and Charlotte Wolfe, Lakeville
  • Elkhart Environmental Center, Erika Popovitch, Elkhart
  • Faith Farm CDC, Rev. Curtis Whitaker, Gary
  • Green Drinks of Northwest Indiana, Kathy Sipple, Nancy Moldenhauer, Valparaiso, Michigan City, Gary

REGION TWO: Lagrange, Steuben, Noble, DeKalb, Whitley, Allen, Huntington, Wells, and Adams counties

  • DeCamp Gardens, Pam and Jim DeCamp, Albion
  • Ivy Tech North Community Garden, Fort Wayne
  • ePermaculture Farm, Caleb Fiechter, Wells County
  • Friends of the Third World, Jim Goetsch and Marian Waltz, Fort Wayne
  • Mustard Seed Furniture Bank, Suzie Jordan, Fort Wayne
  • Three Rivers’ Natural Grocery Food Cooperative, Fort Wayne
  • Moss Construction Cost Management, St. Auburn
  • Salomon Farm Park Farmers’ Market, Renee Baines, Fort Wayne
  • Historic West Main Street Farmers’ Market and INDOOR Winter Farm Market, Chris Shatto, Fort Wayne
  • Urban Farming Collective, Ephraim Smiley, Fort Wayne
  • Trees Indiana, Carol Cavell, Fort Wayne
  • Fort Wayne Metals, Korinda Walls, Fort Wayne
  • Fort Wayne Green Fleet, Larry Campbell, Fort Wayne
  • Interfaith Earth Care Coalition, Megan Sutton, Fort Wayne
  • Fort Wayne Rain Garden, Mary Jane Slaton, Fort Wayne
  • Save Maumee, Abigail King, Fort Wayne
  • Allen County Solid Waste Department, Jodi Leamon, Fort Wayne
  • Water Pollution Control Plant “Methane Project”, Doug Fasick, Fort Wayne
  • Young Urban Homesteaders, Fort Wayne
  • The Stewards of Heartland, Jain Young, Fort Wayne
  • Fort Wayne Farmers Market, Lisa Haagen, Fort Wayne

REGION THREE: Grant, Blackford, Jay, Delaware, Randolph, Henry, Wayne, Rush, Fayette, and Union counties

  • COPE Environmental Center, Alison Zajdel, Centerville
  • Green Roofs, Ball State/Minnetrista/Ball Memorial Hospital, Muncie
  • CHILD ADULT RESOURCE SERVICES/Beyond I Can Gallery & Gift Shop, Nancy Barnett, Muncie
  • BSU Students’ Permaculture, Faye Lichtsinn, Muncie
  • Ball State University Geothermal Heat System, Muncie
  • John XXIII Retreat Center, Sister Joetta Huelsmann, Hartford City
  • First Christian Church Community Garden, Hartford City
  • Payne’s Restaurant, Steve Payne, Gas City
  • Taylor University Green Energy Programs, Kevin Crosby, Upland
  • Red-Tail Land Conservancy, Barry Banks, Muncie
  • Muncie Bureau of Water Quality, John Craddock, Muncie
  • Downtown Farmstand, Dave Ring, Muncie
  • Ball State University, “The Greening of Middletown,” Immersive Learning, Kelli Huth and Jeanette Castillo, Muncie
  • Youth Opportunity Center, Muncie
  • Unitarian Universalist Church of Muncie, Muncie
  • Cornerstone Center for the Arts, Muncie
  • Shaffer Chapel A.M.E. Church
  • Muncie Public Library, Muncie
  • Richmond Farmers’ Market, Advisory Team, Richmond Castillo, Muncie
  • Golliher Farms, Brian Golliher, Cambridge

REGION FOUR: Franklin, Decatur, Ripley, Dearborn, Jennings, Ohio, Switzerland, Jefferson, Scott, Clark and Floyd counties

  • SunWind Power Systems, Jeremy and Pat Coxon, Floyds Knobs
  • Amatrol Green Energy, Joe Reid, Jeffersonville
  • Michaela Farm, Sisters of St. Francis, Oldenburg
  • AutoBeYours, Steve and Jenny Woodruff, Scottsburg
  • Mid-America Science Park and Stray Light Optical Technologies, Bill Graham and Joe Pearson, Scottsburg
  • Wake the Farm Up, Ande and Lauren Schewe, Milan
  • Clearinghouse of Jefferson County, Molly Dodge, Madison
  • Venture Out Business Center, Small Business Incubator, Madison
  • Historic Downtown Farmers Market since 1809, Dave Adams, Madison
  • Paul Hassfurder, Payne’s Hollow, Naturalist/Artist/Musician, Madison
  • Langeland Farms, Patty Lange Fisher, Greensburg
  • Food and Growers Association of Laughery Valley and Environs, Kathy Cooley and Michael Hood, Batesville
  • Walhill Farm and Restaurant, Peter Hillenbrand, Batesville
  • Off-Grid Home, Don Lamping, Oldenburg
  • Margaret Mary Health, Batesville
  • Historic Renovation of 1848 Eleutherian College, Nick Ellis, Jefferson County
  • Ivy Tech Agricultural Program, Matthew John, Columbus
  • Cartwright-Meyer Strawbale House, Richard Cartwright and Mary Meyer, Oldenburg

REGION FIVE: Monroe, Brown Bartholomew, Lawrence, Jackson, Orange, Washington, Crawford, Perry, and Harrison counties

  • Library on Wheels, Bob and Debbie Turner, Orleans
  • Bluebird Flower Farm, Stephanie Todd, Orleans
  • White’s Weaving, Dean and Mary Ann White, Orleans
  • The Hinkle-Garton Farmstead, Daisy Garton, Bloomington
  • Solar Systems of Indiana Inc., Bloomington
  • The Vincent and Elinor Ostrom Workshop in Political Theory and Policy Analysis, Elinor Ostrom, Bloomington
  • Indiana Hydroelectric Project, Tom Feldman, Lawrence County
  • Natural Building Group, Bloomington
  • Center for Sustainable Living, Lucille Bertoccio and Rhonda Baird, Bloomington
  • The Community Bicycle Project, Bloomington
  • Lost River Market & Deli, Debbie Turner and Co-op Board, Paoli
  • Double Oak Farms Green Grocery, Columbus
  • EcoSource, Inc., Michael Greven, Columbus
  • Bloomington Playwrites, Sonja Johnson, Bloomington
  • SIREN, Bloomington
  • Bloomington Farmers’ Market, City Hall, Bloomington
  • Bloomingfoods Co-op, Meg Torrence, Bloomington
  • Green Acres Neighborhood Ecovillage, Bloomington
  • Reinvest IU, Bloomington
  • Hoosier 2 Hoosier Community Sale, Bloomington
  • Bicycle Friendly Community and Campus, Bloomington
  • Certified Walk-Friendly Community, Bloomington
  • National Award Winning Transit System, Hybrid Buses, Bloomington
  • Monroe County Energy Challenge, Bloomington
  • Free Residential Recycling System, Bloomington
  • Award-Winning City Parks System, Bloomington
  • Turtle Trails, Kristina Seastrom, Nashville
  • Pam Raider, Green Advocacy, Nashville
  • Interior Mythos, Michael May, Bloomington
  • Keeping Hill Eco-Housing, Tim Grimm, Columbus
  • IU Traditional Arts, Jon Kay, Bloomington
  • Permaculture Suburban Farmstead, Peter Bane and Keith Johnson, Bloomington
  • Environmental Interior Design, Jan Bannister, Columbus Ivy Tech Community College
  • Office of Sustainability and Economic Development, City of Bloomington

REGION SIX: Knox, Daviess, Martin, Gibson, Pike, Dubois, Posey, Vanderburgh, Warrick, and Spencer counties

  • Mulberry Creek CSA, Glenn, Gail, Maggie Shourds, Rockport
  • Steckler GrassFed Organic Family Farm, Jerry and Marsha Steckler, Dale
  • Oaklyn Library, Pam Locker and Dr. Chris Hochwender, Oaklyn
  • Tin Man Brewing Co., Nick Davidson, Evansville
  • Verde Partners, Jenny and Rick Lamble, Wadesville
  • Evansville Area Creation Care, Carol Oglesby, Evansville
  • The Granola Jar Café and Bakery, Nealie and Ryan Anthony, Evansville
  • Adele’s Naturally Inc., Faye Gibson, Evansville
  • Green Tree Plastics, Brent Grafton, Evansville
  • Mumford Hills Livestock, Mike and Sandy Mumford, Griffin
  • Off the Fence Farms CSA, Gwen McTaggart, Evansville
  • Stonewall Farms CSA, Bobby Cannon, Mt. Vernon
  • Little Ants, Inc, Katie Field, Evansville
  • Seton Harvest CSA, Daughters of Charity, Evansville
  • Dandy’s Green Cleaning, Tasha Long, Evansville
  • Soap Solutions, Evansville
  • Elbert’s Natural Food Market, Evansville
  • New Harmony and Artisans Market, Steve Cochran, New Harmony
  • Historic Newburgh Farmers Market, Carol Schaefer, Newburgh
  • Vanderburgh County Farm Bureau Farmers Market, Patty Davis, Evansville
  • New Harmony Soap Company, Jim and Stephanie Spann, New Harmony
  • Farmer’s Daughter Bakery and Café, Sarah Wolfe, Princeton
  • Evansville-Area Trails Coalition, Drew Hays, Evansville
  • Wesselman Nature Society, John Scott Foster, Evansville
  • Morton Solar, LLC, Brad Morton, Evansville
  • River City Food Co-op, Lisa Sutton, Evansville
  • Newburgh Library, Newburgh
  • Natural Blessings, Vincennes
  • Vincennes Community Garden, Jen Holscher, Vincennes
  • Whole Sun Designs, Ryan Zaricki, Wadesville
  • Natural Meadow, Jasper Campus of Vincennes University, Jasper
  • Patchwork Central, John and Amy Rich, Evansville

REGION SEVEN: Greene, Sullivan, Owen, Clay, Vigo, Putnam, Parke, Vermillion, Fountain, and Montgomery counties

  • ISU Conservation Champion, Stephanie Krull, Terre Haute
  • Oakley Observatory at Rose-Hulman, Terre Haute
  • Covered Bridge Festival, Dixie Kunze, Parke County
  • Litter Pickers by Bicycle, Rance Fuqua and Walter Baldauf, Terre Haute
  • Ditzler Orchard, Judy Ditzler, Terre Haute
  • Greener Scenes Aquaponics, Mat Pollom, Terre Haute
  • Rain or Shine Momma, Linda McGurk, Fountain County
  • Green Minds, Linda McGurk, Kay Hunter, Alinda Dickinson, Fountain County
  • Baesler’s Market, Casey Baesler, Terre Haute
  • Turtle Rescue, Amber Slaughterbeck, Saint Mary-of-the-Woods
  • Vigo County Library Recycling Champs, Ashley Wadsworth, Terre Haute
  • Union Hospital Community Garden, Patti Weaver, Terre Haute
  • City Hall, Duke Bennett and Steven Flowers, Terre Haute
  • Putnamville Correctional Facility, Michael Callahan, Putnamville
  • The Swiss Connection, Alan, Mary and Kate Yegerlehner, Clay County
  • TREES Inc., Terre Haute
  • White Violet Center for Eco-Justice, Lorrie Heber and the Sisters of Providence, Saint Mary-of-the-Woods
  • Terre Food Cooperative, Robyn Morton, Terre Haute
  • Bates Family Farm, Jerry Bates, Cloverdale
  • Greencastle City Parks and Recreation, Roderick Weinschenk, Greencastle
  • Turn to the River, Mary Kramer, Terre Haute
  • Dobbs Memorial Park and Nature Center, Carissa Lovett, Terre Haute
  • ReThink, Shikha Bhattacharya, Terre Haute
  • Our Green Valley Alliance for Sustainability, Terre Haute

REGION EIGHT: Boone, Hamilton, Madison, Hendricks, Marion, Hancock, Morgan, Johnson, and Shelby counties

  • Mayfield Green Housing Project, Frankie Morton, Indianapolis
  • Hands On Indiana, Marilyn Gatin, Indianapolis
  • Solar Roof, Ray Wilson, Indianapolis
  • Urban Forests, Kevin Smith, Anderson
  • Eskenazi Hospital, Sidney and Lois Eskenazi, Indianapolis
  • The Butler Way, President James Danko, Indianapolis
  • IUPUI Sustainable Focus, Indianapolis
  • The Children’s House, Mary Sexson, Indianapolis
  • NERKA Faith Farm, Niki, Eli, Rick, Karen, and Amanda Hersberger, Anderson
  • Blue Indy Electric Car Share, Indianapolis
  • Garden on the Go, IU Health, Indianapolis
  • Campus Kitchen, IUPUI, Indianapolis
  • Garden of Eat’in, Chris Dobbins-Guill, Fortville
  • Apple of His Eye Orchard, Dick and Jude Sochacki, Anderson
  • Peaceful Grounds, Linda Profitt, Indianapolis
  • Ivy Tech Culinary Arts, Thom England, Indianapolis
  • White River Hiking-Biking Trail, Kevin Smith, Anderson
  • Indy Urban Acres, Tyler Gough, Indianapolis
  • Pogue’s Run Grocer, Nathan Roberts and Allen Walker, Indianapolis
  • Green Tire Reclamation, Daniel and Diana Mckenzie, Anderson
  • Fall Creek Watershed Partnership, Leslie White, Hamilton/Hancock/Madison/Marion
  • Counties’ Water Conservation Districts
  • Unleavened Bread Cafe, Elease Womack, Indianapolis
  • Echo Automotive, Anderson
  • Seed and Nut Gathering, Greg Spencer, Anderson
  • Freewheelin’ Community Bikes, Nancy Stimson and Jennifer Cvar, Indianapolis
  • Harvestland Year Round Farm, David Robb, Lapel
  • Robin Run Green Team, Bob Glass, Indianapolis
  • The Story Shop, Luke Renner and David Neidert, Pendleton
  • Good Earth Natural Foods, Bob Bennington and Rudy Nehrling, Indianapolis
  • Crooked Creek Farmers Market, Crooked Creek CDC, Indianapolis
  • Hoosier Farmers Market Food Hub, Roy Ballard, Greenfield
  • Indy Reads, Alyssa Newerth, Indianapolis
  • The Bicycle Hospital, Charles Squires, Indianapolis
  • IPS Center for Inquiry Magnet Schools, Christine Collier, Indianapolis
  • Big City Farms, Matthew Jose, Indianapolis
  • Buckskin Bikes, Ben Orcutt, Anderson
  • TF Publishing, Jim Purcell, Indianapolis
  • Kheprw Institute, Imhotep Adisa, Indianapolis
  • Training, Inc., Peggy Frame, Indianapolis
  • My Sister’s Place, Carol Wellman, Speedway
  • Bicycle Garage Indy, Randall Clark, Indianapolis
  • Jobs With Justice, Indianapolis
  • Endangered Species Chocolate, Wayne Zink, Indianapolis
  • Global Gifts, Sam Carpenter, Indianapolis
  • Traders Point Creamery, Jane Kunz, Zionsville
  • Peace Learning Center, Tim Nation, Indianapolis
  • Irvington Green Initiatives, Irvington Development Organization, Indianapolis
  • Indianapolis Rain Garden Project, American Society of Civil Engineers, Indianapolis
  • Center for Urban Ecology, Butler University, Indianapolis
  • Hoosier Roadside Heritage Program, INDOT
  • Indiana Renewable Energy Association (InREA), Indianapolis
  • Hoosier Interfaith Power and Light
  • Broad Ripple Brew Pub, John Hill, Indianapolis
  • Indiana Outfitters, Eric Stallsmith, Indianapolis
  • Salon Orange Moon, Indianapolis
  • Recycle Force and Work Force, Inc., Indianapolis
  • Goose the Market, Chris, Eley, Indianapolis
  • Efroymson Conservation Center, Mary McConnell, Indianapolis
  • Energy Smart Home, Bernard Lee, Fortville
  • Indiana Grown, Indiana Department of Agriculture, Indianapolis
  • Wetland Eco Lab, Marian University, Indianapolis
  • Fall Creek Gardens, Levert Sharp III, Indianapolis
  • Cummins Sustainability, Indianapolis
  • TimeBank Indy, Indianapolis
  • Solar Powered-Unitarian Universalist of Indianapolis, Indianapolis
  • Benedict Inn Retreat and Conference Center, Beech Grove

REGION NINE: Benton, Warren, White, Cass, Miami, Wabash, Tippecanoe, Carroll, Clinton, Howard and Tipton counties

  • Home Arts, Foy Spicer, North Manchester
  • Hawkins Family Farm, Jeff, Kathy, and Zachary Hawkins, North Manchester
  • Peru Amateur Youth Circus, Linda Cawood, Peru
  • Purdue Master Gardeners Program, Rosie Lerner, West Lafayette
  • Graduation Pledge of Social and Environmental Responsibility, Manchester University
  • Purdue Eco-House, Kevin Rodgers and Eric Holt, West Lafayette
  • Food Waste Digester, Purdue University and City of West Lafayette collaboration
  • Nine Lives Sustainable Events and Recycling, Jim and Becky Miller, Battleground
  • Lone Balsam Farmstead, Rod and Janet Glover, Russiaville
  • Boswell Community Garden and Junior Master Gardener Program, Michelle Scherer, Boswell
  • Joyfield Farm, Cliff and Arlene Kindy, North Manchester
  • Purdue Solar Racing, West Lafayette
  • Swift Enterprises, Brian Stirm, West Lafayette
  • Middle Eel River Watershed Initiative, Terri Michaelis, Manchester College
  • Benton County Wind Farms, Jimmy Bricker, Fowler
  • Wabash Riverkeeper, Rae Schnapp, W. Lafayette
  • Purdue Green Roof, Civil Engineering Student Advisory Council, West Lafayette
  • RDM Aquaculture, Karlanea and Daryl Brown, Fowler
  • Kokomo City Parks, Randy Morris, Kokomo
  • Indiana Hemp Industries Association, Jamie Campbell Petty, West Lafayette
  • Whirpool Corporation ReNEWW House, West Lafayette